سقف جمع شونده | یک راه حل و چندین دستاورد

سقف جمع شونده یک راه حل و چندین دستاورد
5/5 - (221 امتیاز)

در دنیای مدرن امروز، هر محصول جدیدی برای آنکه بتواند وارد بازار استفاده و رقابت گردد باید حائز یک سری ویژگی های مهم باشد . اول از همه اینکه این محصول چه مشکلی را قرار است برطرف کند و حل این مشکل با توجه به هزینه های آن، چه ارزش افزوده ای برای کاربرانش می تواند داشته باشد.

دوم آنکه محصول مورد نظر چه مزایای رقابتی با نمونه های پیشین خود دارد و سوم آنکه تا چه میزان استفاده از آن برای تمامی افراد (با هر سطح توانایی و اجتماعی) سهل و امکان پذیر است.

سقف متحرک بعنوان یک محصول نسبتا جدید در دنیای معماری مدرن نه تنها حائز موارد مذکور است، بلکه دایرۀ استفادۀ گسترده از آن و همچنین توانایی انطباق آن با شرایط مختلف، توانسته است آن را به گزینۀ مناسب برای همۀ کاربران تبدیل کند . رشد کاربرد چشمگیر سقف متحرک (اعم از سقف متحرک پارچه ای و سقف متحرک آلومینیومی) خود شاهدی بر این مدعا است.

در کشور ما به دلیل ارزش بالای ملک و هزینه های روز افزون ساخت و ساز، یافتن یک راه حل منطقی و چشم نواز برای استفادۀ هر چه بیشتر از فضاهای پرت شده برای سازندگان و کاربران، مسئله روز است.

چه راه حلی می تواند یک فضای باز ملحق شده به ساختمان را به فضایی چهار فصل و قابل استفاده در تمامی شرایط تبدیل کند ضمن آنکه المانهای زیبایی شناسی و هارمونی را نیز در نظر بگیرد؟ بله قطعا سقف متحرک!

سقف متحرک به دلایل متعددی می تواند بهترین پاسخ به این مسئله باشد که در ادامه به ذکر برخی از آنها می پردازیم:

قابلیت متحرک بودن

سقف متحرک در نگاه اول شما را به یاد استادیوم های بزرگ ورزشی می اندازد.

 

 

صفحات بزرگ فلزی که با استفاده از دیتیل های پیچیده معماری و مهندسی و به کارگیری موتورهای بزرگ صنعتی باز و بسته می شوند. سقف متحرک امروزی را شاید بتوان نمونۀ کوچک شده همان سقف متحرک استادیوم دانست با این تفاوت که توانسته است حجم بزرگی از تکنولوژی و نوآوری با هزینه ای بسیار کمتر و در ابعاد بسیار کوچکتر در اختیار همۀ کاربران قرار دهد. اما متحرک بودن این سقف ها چه مزایایی می تواند داشته باشد؟

شاید اولین و مهمترین پاسخ به این سؤال در کشور عزیز ما ایران مسأله شهرداری و ضوابط شهری باشد.

طبق قوانین شهرداری در کشورما، فضاهایی شامل تراس، بالکن، روف گاردن و…. اگر به صورت ثابت مسقف شوند یک عمل غیر قانونی بوده و شامل تخریب و جریمه می شود. اما از آنجایی که سقف متحرک به خاطر ویژگی باز و بسته شدن یک سازۀ غیر اساسی محسوب می شود، به راحتی این مشکل را حل کرده است و دیگر جایی برای نگرانی در مورد تخطی از ضوابط شهری باقی نمی گذارد.

 

سقف متحرک روف گاردن اداری | اسکای روف

 

 

سقف متحرک همچنین به دلیل ایجاد یک سقف انعطاف پذیر، یک فضای قابل انتخاب (به صورت بسته یا باز) را با توجه به شرایط آب و هوایی و کاربری مختلف در اختیار کاربر قرار می دهد. از آنجایی که ذهن انسان به طور ناخودآگاه با مسأله محدودیت مشکل دارد و همواره از آزادی انتخاب استقبال می کند، سقف متحرک یک گونۀ کاملا منطبق با ذهن کاربر محسوب می شود. چرا که می تواند با فشردن یک دکمۀ ریموت کنترل، امکان انتخاب داشتن آسمان در قاب چشم و لذت بردن از برودت هوا و یا گرفتن سر پناه زیر بارش شدید باران و آفتاب شدید را همزمان داشته باشد.

 سازۀ آلومینیومی

یکی از مسائل مهم مهندسی در ایجاد یک راه حل معماری و سازه ای وزن و مقاومت آن سازه می باشد. استفاده از سازۀ تمام آلومینیومی در سقف متحرک از چند جهت قابل اهمیت است . نخست آنکه چون معمولا سقف متحرک بر روی فضاهای کنسول شده به ساختمان ها مثل تراس ها و روف ها اجرا می شود، وزن سازه سقف متحرک اضافه شده به آنها می تواند اهمیت ویژه ای داشته باشد . همچنین به دلیل مجاورت این محصول با انواع شرایط آب و هوایی، اطمینان از عمر سازه و عدم خوردگی و زنگ زدگی یکی دیگر از فاکتورهای مهم در مورد سازه است که آلومینیومی بودن آن این مزیت را فراهم می کند.

پوشش رنگ الکترواستاتیک در مجموعۀ اسکای روف با ضمانت استاندارد در کورۀ رنگ مخصوص با فناوری الکترواستاتیک به سطح پروفیل های آلومینیومی سازه اضافه می گردد تا هم از نظر زیبایی و معماری مطلوب باشد و هم محافظ مطمئنی برای سطح سازه محسوب گردد که از رطوبت و خط و خش آنرا مصون نگه می دارد.

اما مزایای استفاده از سازۀ تمام آلومینیومی در سقف متحرک اسکای روف به همین جا ختم نمی شود.

استفاده از سازۀ تمام آلومینیومی در سقف متحرک موجب سهولت نصب و سرعت بالای اجرای آن می گردد. زمانی که تمام سازه از جنس آلومینیوم باشد می توان با استفاده از پیچ و مهره و یراق آلات استراکچر سقف متحرک را در زمان کم و سهولت بالا مونتاژ کرد بدون آنکه نیاز به جوشکاری باشد. همچنین از نظر زیبایی و بصری نیز زمانی که با یک سازۀ یک دست و یکپارچه روبرو می شوید قطعاً حس بهتری خواهید داشت تا زمانی که جوشکاری های نامنظم و آبراه زنگ زدۀ آهنی را مشاهده می کنید.

 

 

قابلیت استفاده از سقف متحرک و شیشه متحرک به صورت یکپارچه؛

فضای روبازی که بوسیلۀ سقف متحرک پوشانده شده برای آنکه به محیطی چهارفصل تبدیل گردد، قطعاً نیازمند پوششی برای دیواره های محیطی است. بهترین گزینه برای دیوارۀ جانبی زیر سقف متحرک، شیشه های متحرک هستند. زیرا هم حس حضور در فضای باز را حفظ می کنند و هم می توانند در برابر نفوذ هوا و اتلاف حرارت یا برودت مقاوم عمل کنند. همچنین بعنوان مکمل سقف متحرک، نقش یک بازشوی ایمن برای ورود به فضای outdoor را بازی می کنند.

یکی از مزایای سقف متحرک، قابلیت استفاده از آن به صورت ترکیب با شیشه های متحرک بعنوان یک سیستم یکپارچه است. پروفیل های سازه سقف متحرک اسکای روف به گونه ای طراحی شده اند که با پروفیل های شیشه متحرک از نوع اسلایدی، شیشه گیوتینی و بالکنی کاملاً سازگار بوده و از نظر بصری سازه ای یکپارچه را فراهم می کنند. در واقع پس از اجرای سقف متحرک بهترین پیشنهاد برای دیواره های جانبی می تواند اجرای شیشه متحرک باشد تا کاربری فضا را به حداکثر برساند.

 

 

تنوع فرم سازه و طراحی و قابلیت انطباق با کانسپت معماری فضا؛

سقف متحرک سازه ای است که معمولاً در مراحل پایانی ساخت هر پروژه و یا حتی بعد از ساخت به صورت کامل، مورد توجه قرار می گیرد. لذا از آنجایی که پروژه به اتمام رسیده و تمام دیتیل ها و طراحی ها انجام شده است، لازم است که سقف متحرک یک محصول قابل انعطاف و سازگار از نظر طراحی و اجرا باشد تا بتوان آن را با محیط از پیش آماده شده منطبق کرد. همین قابلیت انطباق و ایجاد هارمونی معماری یکی از بزرگترین مزایای سقف متحرک محسوب می شود. شاید یکی از مهمترین دلایلی که سقف متحرک را زیرمجموعه معماری انعطاف پذیر قرار می دهد همین مورد باشد.

از نظر تنوع محصول، سقف متحرک در سه نوع سقف متحرک پارچه ای، سقف متحرک آلومینیومی و سقف متحرک شیشه ای طراحی و اجرا می گردد. در مجموعۀ اسکای روف سقف متحرک پارچه ای در مدل شیب دار، قوس دار و نیمه قوس دار قابل ارائه است. این تنوع در طراحی باعث می شود که محصول سقف متحرک پارچه ای با فضاهای مختلف و معماری متفاوت، قابلیت انطباق و ایجاد هارمونی داشته باشد. برای مثال رستورانی را در نظر بگیرید که در طراحی کانسپت عربی دارد و با المانهای این سبک دیزاین شده است. در انتخاب سقف متحرک برای این فضا قطعاً سقف متحرک پارچه ای قوس دار می تواند گزینۀ مناسب تری از لحاظ معماری و بصری باشد. یا در مورد فضایی که به صورت یک تراس مستطیل شکل بوده و بعنوان فضای outdoor یک رستوران فرنگی مورد استفاده می گیرد، ترکیب سقف متحرک پارچه ای شیب دار و شیشه گیوتینی می تواند یک راه حل جذاب و کاربردی باشد. فضاهای اداری که از اتمسفر جدی تری برخوردار هستند و یادآور خطوط تیز و خشک می باشند نیز به محصول مناسب خود نیاز دارند.

مدل دیگری از سقف های متحرک که از نظر ظاهری دارای طراحی خاص تر بوده و طرفداران زیادی نیز دارد، سقف متحرک آلومینیومی است. در این مدل به جای پارچۀ PVC از لوور های آلومینیومی استفاده می شود (تقریباً شبیه کرکره) که به صورت موتورایز باز و بسته می شوند. در هنگام باز شدن تیغه ها در سقف متحرک آلومینیومی، ضمن حرکت افقی، تغییر زاویۀ لوور ها نیز اتفاق می افتد که می تواند یک حالت سایه روشن را در زیر سقف متحرک ایجاد نماید. در مجموعۀ اسکای روف سقف متحرک آلومینیومی به دو صورت شیب دار و تخت طراحی و اجرا می گردد که می توانند برای فضاهای مختلف با معماری متفاوت مورد پسند و استفاده قرار بگیرند.

 

 

یکی از نکاتی که در نگاه اول در مورد سقف متحرک آلومینیومی تخت مبهم به نظر می رسد مسأله ی دریناژ یا همان آبراه است. از آنجایی که در این نوع سقف متحرک شیب وجود ندارد، چگونه آب روی سقف جمع آوری می شود؟ در طراحی این مدل در هر 4 طرف سقف متحرک یک پروفیل گاتر یا آبراه در نظر گرفته می شود که در صورت بارش باران و برف، آب بر روی سقف حرکت کرده و می تواند در هر کدام از این گاتر ها جمع آوری شود و از طریق ستون آلومینیومی (که به صورت تو خالی است) به پایین منتقل شده و از کفشک تعبیه شده در پایین ستون خارج شود و به سمت فلاور باکس و یا کفشور از طریق لوله کشی هدایت گردد.

 

 

از نظر ظاهری، سقف متحرک آلومینیومی تخت شاید بیشتر برای فضاهای اداری، سالن های ورزشی و رستورانها مناسب باشد و همچنین سقف متحرک آلومینیومی شیب دار برای همه نوع فضا از جمله مسکونی، استخر، اداری، رستوران، هتل و ….. می تواند گزینه ای جذاب و منحصر به فرد به شمار آید. همانطور که اشاره شد یکی از مزایای سقف متحرک اسکای روف تنوع در مدل ها و فرم سازه است. همچنین انتخاب رنگ متناسب با دیزاین محیط می تواند قدرت انتخاب بیشتر و وسیعتری به طراحان و سازندگان بدهد. از آنجایی که تمامی پروفیل های به کار رفته در سازۀ سقف متحرک مجموعۀ اسکای روف از جنس آلومینیوم هستند، پوشش رنگ الکترواستاتیک در انواع مختلف، تنوع بصری پرکاربردی را برای مصرف کنندۀ این محصول بوجود می آورد. بطور مثال در مورد سقف متحرک آلومینیومی می توان رنگ سازه و رنگ لوور ها را متفاوت انتخاب کرد تا لوور های متحرک جلوۀ بیشتری از خود نشان دهند.

 قابلیت استفاده از سقف متحرک برای هر فضا با هر ابعادی؛

یکی از سوالات متداول در مورد سقف متحرک پرسیده می شود، امکان استفاده از این سقف برای ابعاد وسیع و یا فضاهایی است که کاملاً مستطیلی نیستند. از آنجایی که سقف متحرک تنها در ماژول های مستطیل شکل می تواند ارائه شود، برای کارفرمایان همیشه دغدغۀ بزرگی است که فضاهای غیر مستطیلی، مثلثی یا گرد چگونه می تواند مسقف شود؟ در این گونه موارد بزرگترین مستطیل محاط در پلان را در نظر می گیریم و تقسیم بندی سقف متحرک را بر اساس آن انجام می دهیم. در مورد فضاهای باقی مانده از پلان که زیر پوشش سقف متحرک نیستند، آلترناتیوهای مختلفی را می توان پیشنهاد داد. مانند ورق کامپوزیت، شیشه، سازۀ آهنی و…. اما اولین و بهترین پیشنهاد ما در مجموعۀ اسکای روف سقف ثابت از جنس سقف متحرک است. به این صورت که همان پروفیل ها با همان پارچه (در سقف متحرک پارچه ای) یا لوور (در سقف متحرک آلومینیومی) به عنوان ثابت در نظر گرفته می شود و تنها موتور حذف می گردد تا هم یکپارچگی و هارمونی فضا از لحاظ بصری حفظ شود و از سوی دیگر از نظر آب بندی با ضریب ایمنی بالاتری این کار انجام شود.

یکی دیگر از نکات مهم در مورد ابعاد، بدون ستون اجرا شدن سقف در بازشوهای بزرگ می باشد. ما در مجموعه اسکای روف مفتخریم که سقف متحرک پارچه ای تا بازشوی 12 متر را می توانیم بدون ستون اجرا نمائیم. دلیل این امر استفاده از پروفیل ریل مناسب و مقاوم و همچنین دستک متصل به ریل بعنوان نگه دارنده جانبی جهت تقویت سازه سقف متحرک می باشد.

اشتراک گذاری:

Email
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
>
×
درود!
در واتس اپ با ما در ارتباط باشید
×