سقف جمع شونده | یک راه حل و چندین دستاورد

5/5 - (221 امتیاز)

در دنیای مدرن امروز، هر محصول جدیدی برای آنکه بتواند وارد بازار استفاده و رقابت گردد باید حائز یک سری ویژگی های مهم باشد . اول از همه اینکه این محصول چه مشکلی را قرار است برطرف کند و حل این مشکل با توجه به هزینه های آن، چه ارزش افزوده ای برای کاربرانش می تواند داشته باشد.

دوم آنکه محصول مورد نظر چه مزایای رقابتی با نمونه های پیشین خود دارد و سوم آنکه تا چه میزان استفاده از آن برای تمامی افراد (با هر سطح توانایی و اجتماعی) سهل و امکان پذیر است.

سقف متحرک بعنوان یک محصول نسبتا جدید در دنیای معماری مدرن نه تنها حائز موارد مذکور است، بلکه دایرۀ استفادۀ گسترده از آن و همچنین توانایی انطباق آن با شرایط مختلف، توانسته است آن را به گزینۀ مناسب برای همۀ کاربران تبدیل کند . رشد کاربرد چشمگیر سقف متحرک (اعم از سقف متحرک پارچه ای و سقف متحرک آلومینیومی) خود شاهدی بر این مدعا است.

در کشور ما به دلیل ارزش بالای ملک و هزینه های روز افزون ساخت و ساز، یافتن یک راه حل منطقی و چشم نواز برای استفادۀ هر چه بیشتر از فضاهای پرت شده برای سازندگان و کاربران، مسئله روز است.

چه راه حلی می تواند یک فضای باز ملحق شده به ساختمان را به فضایی چهار فصل و قابل استفاده در تمامی شرایط تبدیل کند ضمن آنکه المانهای زیبایی شناسی و هارمونی را نیز در نظر بگیرد؟ بله قطعا سقف متحرک!

سقف متحرک به دلایل متعددی می تواند بهترین پاسخ به این مسئله باشد که در ادامه به ذکر برخی از آنها می پردازیم:

قابلیت متحرک بودن

سقف متحرک در نگاه اول شما را به یاد استادیوم های بزرگ ورزشی می اندازد.

 

 

صفحات بزرگ فلزی که با استفاده از دیتیل های پیچیده معماری و مهندسی و به کارگیری موتورهای بزرگ صنعتی باز و بسته می شوند. سقف متحرک امروزی را شاید بتوان نمونۀ کوچک شده همان سقف متحرک استادیوم دانست با این تفاوت که توانسته است حجم بزرگی از تکنولوژی و نوآوری با هزینه ای بسیار کمتر و در ابعاد بسیار کوچکتر در اختیار همۀ کاربران قرار دهد. اما متحرک بودن این سقف ها چه مزایایی می تواند داشته باشد؟

شاید اولین و مهمترین پاسخ به این سؤال در کشور عزیز ما ایران مسأله شهرداری و ضوابط شهری باشد.

طبق قوانین شهرداری در کشورما، فضاهایی شامل تراس، بالکن، روف گاردن و…. اگر به صورت ثابت مسقف شوند یک عمل غیر قانونی بوده و شامل تخریب و جریمه می شود. اما از آنجایی که سقف متحرک به خاطر ویژگی باز و بسته شدن یک سازۀ غیر اساسی محسوب می شود، به راحتی این مشکل را حل کر