سقف تاشو ، از ابتدا تا امروز

5/5 - (36 امتیاز)

سقف متحرک یکی از فناوری‌های جدید در طراحی ساختمان‌ها است.

سقف متحرک بسیار پرکاربرد بوده و استفاده از آن‌ها روزبه‌روز بیشتر می‌شود. این سقف تاشو از تکنولوژی ساده اما بسیار دقیقی بهره برده است. این نوع از سقف تاشو با استفاده از یک موتور الکتریکی حرکت می‌کند که در صورت نیاز می‌تواند باز و یا بسته شود.

بشر از ابتدای پیدایش جهان بر اساس سرشت خود به دنبال ایجاد فضای امن و آسایش برای خویش بوده است.

ساختن دیوار و جدا کردن قلمرو خود از دیگران اولین واکنش های انسان نخستین نسبت به این میل است. نیاز به محافظت در برابر آفتاب، پناه گرفتن زیر باران تند، بشر نخستین را با مفهوم سقف آشنا کرد.  ابتدا سقف بالای سر وی مجموعه ای از برگ و چوب بود و رفته رفته تبدیل به سقف های مقاومتر شد.

سقف قدیمی

واژه سقف اما در نوع خود به تنهایی تداعی کننده حس امنیت و آرامش و پناه گرفتن است. مفهومی که قطعا همزمان با دیگر اجزای ساختمان در طول تاریخ پیشرفت های زیادی کرده و باعث شده تا امروز ایده هایی همچون سقف متحرک اتوماتیک و سقف جمع شونده به صورت عملی و واقعی محقق گردند.

تاریخچه ساخت و استفاده از سقف متحرک بر میگردد به زمان امپراطوری روم. سقف های متحرک بزرگی به صورت یک سایه بان وسیع در آمفی تئاترها و استادیوم هایی ساخته شد. نسل اول سقف جمع شونده  که نخستین مهندسان رومی پایه گزار آن بوده اند. متشکل از تکه های پارچه و ریسمان بود و در روزهای گرم آفتابی فضای دلپذیری را برای جایگاه تماشاگران بی شمار رومی فراهم می آورد.

 

سقف-جمع-شونده-از-ابتدا-تا-به-امروز

هدف از ساخت سقف تاشو

از آن زمان تا کنون سقف جمع شونده دستخوش تغییرات و پیشرفت های زیادی شده است. تا به سقف متحرک مکانیزه امروزی و سقف جمع شونده مکانیزه امروزی تبدیل گردیده.

اما نکته جالب و غیر قابل تغییر در مورد سقف جمع شونده این است. هدف از ساخت و استفاده از آن همان است که از بیش از دو هزار سال پیش بوده است.

آرامش؛ هدفی که بشر همواره در جستجوی آن بوده و هست.امروزه توانسه با ساخت سقف متحرک تمام اتوماتیک  در فضای ساختمانی ایجاد کند.

پس از حدود دو هزار سال از امپراطوری روم، اولین سقف متحرک، البته از نوع مکانیزه و اتوماتیک، توسط دیوید میلر آمریکایی در سال 1963 به عنوان یک اختراع ثبت گردید. در آن زمان این تکنولوژی جذاب و هیجان انگیز در سطحی وسیع به منظور ایجاد سقف متحرک برای استادیوم ها به کار گرفته شد و فصل جدیدی از طراحی و ساخت استادیوم های ورزشی را رقم زد. حقیقتی که به شدت تداعی کننده نخستین استفاده از سقف متحرک در زمان رومیان هست.

از نظر معماری، سقف متحرک از استادیوم به استادیوم دیگر دارای متریال، شکل و نوع حرکت متفاو